Új jel a spinabifidaocculta diagnosztikájában: a conusmedullaris.

Tidrenczel Zsolt, Timmermann Gábor

Magzati Diagnosztikai Központ, Budapest

A spinabifidaoccultaelőfordulása 1-2:1000. Az esetek nagy részébensúlyos  neurológiai problémákkal, inkontinenciával, scoliosissal és végtag deformitással jár, jelentősen rontva az érintett beteg és családja életminőségét. A spinabifidaocculta diagnózisa prenatalisan igen nehéz, mert jóval tünetszegényebb, hiányoznak a spinabifidaapertára jellemző szembetűnő ultrahang jelek, mint pl. a banán-jel, a citrom-jel.

A zárt spinabifida diagnosztikájában segítséget nyújthat a modern ultrahang berendezésekben a gerincoszlop vizsgálatára rendelkezésre álló 3 dimenziós sceleton, vagy a VCI-C - OmniView (bone) üzemmód, mely során a nem záródott csigolyaívek észlelhetőek a defektus magasságában.

Amennyiben nincs lehetőségünk 3 dimenziós ultrahang vizsgálatra, 2 dimenzióban ábrázolva a gerincvelő distalis vége, a conusmedullaris ábrázolhatóa canalis vertebralisban, mely során normál esetben a conus vége a csigolyatesthez simul. Spinabifidaocculta esetében a conus elemelkedik a canalis falától és a defektusra mutat. Ha az ún.conus távolságot mérjük (CD= femurhossz - 8 mm normál esetben), az átlagosnál jelentősen rövidebb távolság szintén felhívhatja a figyelmet a spinabifidaoccultára.  A fenti ultrahang jelek segítséget nyújthatnak az occultspinabifida diagnosztikájában.